Coaching i koń – Wrażliwość i Moc w Horse Assisted Education

wrazliwosc-i-moc-artykul

Coaching i koń – co powoduje, że jest niezwykły?

Koń jako zwierzę symboliczne łączy nas z archetypami mocy, wolności i siły. Swoją obecnością roztacza przed nami pełnię tych archetypów, możemy zacząć ich doświadczać. Jednocześnie jest stworzeniem wrażliwym, delikatnym i gotowym do ucieczki. To powoduje, że stojąc przy koniu kontaktujemy się z najbardziej wrażliwymi częściami siebie. Przypominamy sobie o delikatnej przestrzeni w naszym wnętrzu. Sprawdzamy, czy możemy siebie odsłonić.

Co poczujesz w obecności konia podczas spotkań rozwojowych?

Programy rozwojowe, którym towarzyszą konie poruszają w nas sferę poznawczą, emocjonalną, cielesną i duchową. W obecności konia myśli zaczynają galopować – „Jak się z takim dużym i odmiennym od nas zwierzęciem skomunikować?” W ciele odczuwamy spięcia, rozluźnienia, zmiany – mamy ciało! Mamy świadomość swojego oddechu a czasami jego braku i silne emocje nas wręcz zalewają. W spotkaniu z koniem wzrasta w nas obecność i wrażliwość. Budzą się różne kanały komunikacji ze światem. Doświadczamy siebie i świata jakby bardziej.

Jak mogę się porozumieć z koniem i co z tego mogę wnieść do swojego życia?

Napięcie jest naturalnie wpisane w coaching z koniem. Pełne zrozumienie nie jest do końca możliwe. To może wywołać w nas różne reakcje. Pojawia się wycofanie, chęć dominacji, lub inny model, jaki służył nam w życiu w podobnych sytuacjach. Po chwili, za utartymi schematami, wyłania się chęć do eksperymentowania, sprawdzania nowych ścieżek. Możemy stanąć w swojej mocy, sięgnąć po inny sposób komunikacji. Doświadczyć go. Zaryzykować porażkę. Odnieść niesamowity sukces!

Jakim jesteś człowiekiem? Zostać przy tobie czy uciec?

Koń jako stworzenie narażone na ataki drapieżników jest wyczulony na otoczenie. Chce jednoznaczności – zostać czy uciec. Można określić jego reakcje jako szczere i autentyczne. W spotkaniu z człowiekiem koń również bada sygnały płynące do niego. Dzięki wrażliwości konia możemy się przekonać jak otoczenie odbiera sygnały, które wysyłamy. Koń w swojej nieudawanej i naturalnej reakcji nam to pokazuje. Można to porównać do wylania strumienia zimnej wody na nasze wyobrażenia o sobie. Bardzo szybka i czytelna weryfikacja.

Jak coaching z koniem można przełożyć na własne życie?

Co dalej z tym zrobimy, zależy od nas, mamy szansę na porzucenie naszych przekonań na swój temat. Wówczas otwiera się przestrzeń na poszukiwanie nowych rozwiązań. Dlatego w komunikacji z koniem przeżywamy porażki i radości. Uczymy się integrować nasze niepowodzenia, eksperymentować i świętować sukcesy. Uczymy się obejmować autentyczne przywództwo nad naszym życiem, pełne szacunku do siebie i innych.

Share